کالکشن یلدا

  • محصولات منتخب برای هدیه شب یلدا
  • از معتبر ترین گالری های طلا و جواهر
  • محصولات ویژه و خاص

کالکشن یلدا

  • محصولات منتخب
  • معتبرترین گالری های طلا و جواهر
  • طراحان برتر طلا و جواهر

موتور جستجوی طلا و جواهر زیواز

اولین و بزرگترین موتور جستجوی آنلاین طلا و جواهر در ایران

500

محصول منتخب

60

طراح طلا و جواهر

20

تامین کننده آنلاین

موتور جستجوی طلا و جواهر زیواز

اولین و بزرگترین موتور جستجوی آنلاین طلا و جواهر در ایران

500

محصول منتخب

20

تامین کننده آنلاین

همراهان ما

تامین کنندگان برتر زیواز

برای مشاهده تمامی تامین کننده های زیواز به همراه توضیحات تکمیلی هر تامین کننده به صفحه ویژه تامین کنندگان زیواز مراجعه کنید

خرید هدیه طلا شب یلدا

از گذشته تاکنون، شب یلدا به‌عنوان طولانی‌ترین شب سال شناخته شده و جزو معدود مراسم مهم باقی‌مانده از زمان‌های دیرینه در ایران است. در این شب افراد ‌دورهم جمع می‌شوند و لذت می‌برند؛ بااین‌حال هرچند وقت یکبار شاهد زوج‌های جوانی هستیم که تشویش خاصی دارند؛ چراکه در اکثر مناطق در چنین شبی، موضوع هدیه بردن برای خانواده عروس مطرح است.

در این مطلب ما به ماجرای یلدا و پیشینه آن سفر خواهیم کرد و به موضوع اصلی چالش این جوانان می‌رسیم. نهایتاً به این موضوع می‌پردازیم که چه چیزهایی کادوهای مناسب‌تری محسوب می‌شوند و اگر در این شب ویژه قصد خرید هدیه شب یلدا طلا را داشته باشید، می‌توانید با آگاهی بیشتری بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

شب چله در نجوم

اگر دوران دبیرستان را به یاد داشته باشید، خوانده بودیم که وضعیت زمین نسبت به خورشید عامل ایجاد فصل‌های مختلف است. در چهار نقطه مهم از مدار زمین که آن‌ها را با پسوندهای اعتدال یا انقلاب مشخص می‌کنیم، اتفاقات خاصی در جو زمین رخ می‌داد.

یلدا در نقطه انقلاب زمستانی قرار دارد؛ به این معنی که در این زمان از سال، خورشید بیشترین فاصله را از قطب شمال آسمانی دارد و این مسئله باعث می‌شود که در نیم‌کره شمالی زمین، ما طولانی‌ترین شب سال و در نیم‌کره جنوبی، طولانی‌ترین روز سال را داشته باشیم.

از دید نجوم، زودترین غروب سال لزوماً و دقیقاً در روز یلدا رخ نمی‌دهد و این واقعه مثل امسال، ممکن است کمی عقب‌تر از این شب رخ دهد. شب به‌اصطلاح طولانیِ چله ما، تنها چند ثانیه از شب‌های پیشین خود طولانی‌تر است.

شب یلدا از نگاه تاریخ و سنت

یلدا که کلمه‌ای سریانی به معنای میلاد است، ریشه باستانی دارد و هزاران سال قبل، هواداران میتراییسم، آن را در ایران جشن می‌گرفتند؛ چراکه طبق باورشان خورشید (میترا یا مهر) در این روز متولد شده است و به همین دلیل در آن به جشن و پای‌کوبی می‌پرداختند. علاوه بر این امر، یلدا اولین روز سال جدیدشان به شمار می‌آمده است. تقویم میلادی که چهارصد سال بعد از میتراییسم شکل‌گرفته، ادامه‌دهنده گاه‌شمار میترایی است.

یکی دیگر از دلایل شب‌زنده‌داری مردم ایران باستان، باوری قدیمی بود که در چنین شبی قارون (دولتمند اسطوره‌ای) به شکل یک هیزم‌شکن به مردم هیزم‌هایی هدیه می‌دهد که روز بعد به شکل شمش طلا در‌می‌آمدند؛ بنابراین آن‌ها تا سپیده‌دم به انتظار او می‌نشستند و به جشن می‌پرداختند.

علاوه بر این‌ها، در اسطوره‌ها و داستان‌های قدیمی، یلدا شبی است که در آن بالاخره ماه به آرزوی وصلت با خورشید می‌رسد و عیش این پیوند چنان به طول می‌انجامد که طولانی‌ترین شب سال شکل می‌گیرد.

واژه یلدا سریانی است و ریشه باستانی دارد

رنگ سرخ نماد یلدا

این روزها ما شب یلدا را با خوراکی‌های خاصش می‌شناسیم، اما جالب است بدانید که در زمان‌های گذشته، حضور کهن‌سالان و بزرگان یکی از نمادهای مهم دیگر این شب بوده‌ و نماد کهن‌سالی خورشید در پایان فصل پاییز بوده‌اند. یکی از نکات مهم خوراکی‌های یلدایی حضور میوه‌هایی سرخ‌رنگ به رنگ خورشید بوده است تا نشان و نمادی از واقعه‌ای باشد که مردم را گرد هم جمع کرده است.

المان هایی که به مناسبت یلدا در طلا و جواهر به کار میرود نیز بیشتر دارای رنگ قرمز بوده که از مشهورترین آن میتوان به انار اشاره نمود که اشکال مختلف آن از دانه های انار تا انواع رسم الشکل آن در زیورآلات طلا و جواهر قابل رویت میباشد.

جایگاه هدیه در شب یلدا

رسم هدیه بردن برای خانواده عروس و کادو دادن به داماد در شب یلدا بین مردم رایج شده است که زیورآلاتی با نماد های یلدا از جمله آن میباشد.

جالب است بدانید که در زمان‌های قدیم هدایای عروس را داخل سینی‌های بزرگی می‌چیدند که در برخی مناطق به آن خمچه یا خنچه می‌گفتند و معمولاً آقا داماد آن را روی سر می‌گذاشته و به خانه عروس می‌برده است. این روزها البته هدایا در بسته‌بندی‌های زیبا و به روش متفاوت‌تری به خانه عروس خانم برده می‌شوند. خرید مصنوعات طل و جواهر از سوی آقایان برای خانم ها در چند سال اخیر بسیار رایج شده است و همچنین فروش طلا برای آقایان در کاربرد های متفاوت و ترکیب آن با چرم بسیار مورد توجه مخاطبین بوده است.

نمادهای یلدایی در زیورآلات

زیورآلات یلدایی چه به صورت طلا و جواهر و یا سایر اقسام آن که بیشتر به عنوان کادو خریداری میشوند دارای المان های زیر میباشند:

  • رنک سرخ و یا قرمز که میتوان گفت جزو المان ثابت رنگی برای هدیه های طلا میباشند.
  • المان هایی از شعر و سخن ادبیات پارسی با سبک هنری
  • استفاده از انار در قالب های متنوع از دانه های آن گرفته تا سایر اقسام آن

استفاده از طرح های مفهمومی از انار در طراحی طلا و جواهر  در سال هاس اخیر به شدت افزایش یافته است و لذا باعث تنوع بیشتر در این حوزه گردیده است.

نقاشی خط های هنری و به کارگیری شده از رسم الشکل شعر و ادبیات فارسی کهن امروزه بسیار در طراحی طلا و جواهر در اقسام مختلف آن دیده میشود و به نوعی در روند بازار قرار گرفت است.

رنگ سرخ هدیه های طلا و جواهر به نماد خورشید اشاره دارد و همچنین استفاده از پارچه‌ها و روبان‌های قرمز و سبز (رنگ مکمل قرمز و موجود در هندوانه) یکی دیگر موارد اشاره‌کننده به این شب هستند.

نحوه انتخاب کادوی طلا برای یلدا

شاید یکی از مهم‌ترین مزایای خرید زیور الات طلا برای کادوی شب یلدا ارزش ذاتی طلا و جواهر میباشد کهاقتصاد تورمی کشور هایی مانند ایران در میان مدت میتواند ارزش نسبی بالاتری نسبت به سایر کالاها داشته باشد.

این در حالی است که خرید هر نوع هدیه دیگر به جز طلا تنها برای یک شب جلوه دارد و هیچ‌وقت در ذهن و زندگی فرد ماندگار نمی‌شود.

آویز طلا آن هم با نماد انار رتبه اول انتخاب کادو برای خانم میباشد که البته میانگین وزنی یک آویز به همراه یک زنجیر ساده کمتر از ده گرم میباشد و میتواند یک خرید اقتصادی خوب به شمار آید.

آویز طلا یلدا

آویز طلا

رتبه بعدی به دستبند های زنانه از جنس بافت یا سنگ ترکیب با المانی از انار میتوان اشاره نمود که حداقل تنوع قابل قبولی برای مشتریان دارد  که البته دستبند های بافت دار یا سنگی از متوسط گرماژ پائین تری نسبت به محصولات گردنبند برخوردار هستند و به همین دلیل امکان خرید با هر بودجه را تقریبا میسر مینمایند.

و در نهایت انگشتر های زنانه با المان هایی از انار چه با رنگ و چه بدون رنگ از انتخاب های پرطرفدار بعدی علاقه مندان در این حوزه میباشد که شاهد تنوع بسیار بالایی در دسته بندی انگشتر های زنانه یلدایی هستیم.

دستبند های زنانه طرح یلدا

و البته برای آقایان صرفا میتوان به دستبند های چرمی در ترکیبی با طلا اشاره نمود ولی واقعیت آن است که خرید کادوی یلدا از جنس طلا برای آقایان به دلیل نوع طرح های رایج در بازار بسیار مرسوم نیست. ترکیب چرم با نمادی از یلدا که ظاهری مردانه داشته باشد نیاز به تبحری فزاینده در طراحی دارد که متاسفانه در این حوزه موفقیت خاصی ایجاد نشده است. لذا دستبند های طلا چرم مردانه  بدون توجه به المان یلدا انتخاب مناسبی  برای آقایان میباشد.

دستبند طلا چرم مردانه

استفاده از جواهرات سرخ‌رنگ یا با طرح انار یا بدون ارتباط با آن از ویژگی های جواهر یلدایی میباشد و استفاده از سنگ های قیمتی سرخ قطعا مناسب یلدا میباشد.

نگین سرخ و انار از طرح‌های مناسب برای طلای شب یلدا

طلا و یلدای ایرانی

همانطور که میدانید یلدا صرفا به پارسی زبانان تعلق دارد و این رویداد با اصالت ایرانی پیوندی دیرینه دارد و لذا بیشتر از روزهایی مانند ولنتاین و غیره بایستی مورد توجه قرار گیرد.

خوشبختانه با توجه به پیشرفت طراحی در حوزه طلا و جواهر امکان ساخت زیور الات طلا با وزنی محدود تر و زیبایی و چشم گیری بالاتر میسر میباشد و امکان خرید برای بودجه های وسیع تری را میسر ساخته است. خرید کادوی طلا هر چند سبک به دلیل وام گیری از نام طلا و جواهر ارزش بالاتری در ذهن نفر مقابل شما نسبت به سایر اجناس ایجاد مینماید.

زیواز به عنوان راهنمای انتخاب محصولات طلا و جواهر برای شب یلدا در ایران شناخته میشود. جمع آوری محصولات برندهای معتبر بازار در یک پلتفرم به عنوان موتور جستجوی تخصصی طلا و جواهر این امکان را به مشتریان برای انتخابی هوشمندانه فراهم نموده است.

آویز طلا با طرح انار یکی از پر فروش ترین اقلام زیور میباشد و بعد از آن میتوان دستبند طلا انار اشاره نمود. گردنبند های یلدایی که اکثرا المان گل انار یا دانه های انار در آن استفاده میشود برای هدیه و کادو به عروسان و دامادان در خانواده های ایرانی مرسوم میباشد. همواره طلا به عنوان هدیه عروس و داماد مطرح بوده است و با توجه به طرح های جدید بازار میتوان با وزن کمتر نسبت به گذشته هدیه طلا برای یلدا تهیه نمود.

گوشواره انار در انواع مختلف گوشواره آویزی ، گوشواره میخی و گوشواره های حلقه ای و بخیه ای همواره با طرح های انار یا دانه انار مورد استقبال خانم ها بوده است و با توجه به میانگین وزنی کمتر آنان نسبت به سایر زیورآلات میتوانند انتخاب خوبی برای کادو یلدا باشند.

طلای شب یلدا به انداره مهمانی های یلدا در ایران قدمت دارد و بهترین هدیه به عروس و داماد و مادران از دیرباز زیورآلات طلا و جواهر بوده است.

گردنبند های کارتیه و یا همان کارتیر از پر فروش ترین محصولات طلا میباشد که گزینه خوبی برای هدیه و کادو برای خانم ها میباشد .

طلای بچه گانه امروزه طرفداران زیادی پیدا نموده است زیرا هم نوعی سرمایه گذاری محسوب میشود و هم برای دختر بچه ها و نوجوانان دارای جذابیت میباشد. لذا طلای کودک برای یلدا از گزینه های کادو برای دختران میباشد.

یلدا به سبک زیواز

گالری طلا و جواهر زیواز ،اولین موتور جستجوی طلا و جواهر در ایران میباشد که در یک پلتفرم واحد امکان دسترسی به تمام برندهای معتبر طلا و جواهر و طرح های منتخب و پر فروش را میسر ساخته است.

برای انتخاب کادو در زیواز میتوانیدد به صورت مستقیم و بدون واسطه به برندهایی مانند ساعت چی ، گوهر بین ، جواهریان ، کیا ، نریص و کیمیا دسترسی داشته باشید و محصولات پر فروش و منتخب آنان را به صورت آنلاین مشاهده و با یکدیگر مقایسه فرمائید و همچنین از طریق پیش فاکتور آنلاین زیواز از میزان کارمزد ساخت و سایر هزینه های اجرت و سود در مقایسه با یکدیگر مطلع شوید.

گالری طلا و جواهر زیواز خریدی به صرفه و انتخاب محصولات مبتنی بر طراحی را برای شما ممکن ساخته است. هنر طراحی در طلا امروزه یکی از عوامل اصلی تمایز در زیورآلات میباشد.