سبک طلا

طراحی طلا و جواهر هنری ظریف و زیبا

طراحی طلا و جواهر

طراحی طلا وجواهر، هنر خلق طرح‌های شگفت در دل‌سنگ‌های قیمتی است. این هنر از اولین هنرهای پیدایش یافته به دست بشر است که قدمت آن حداقل به 7000 سال قبل در بین‌النهرین و مصر بازمی‌گردد. با پیشرفت جوامع و گذر زمان این هنر نیز دستخوش تغییرات زیادی گردیده و تفاوت‌های زیادی با گذشته خود کرده است؛ به‌طوری‌که امروزه به‌جای طراحی‌های دستی، این کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری پیشرفته‌ای صورت می‌پذیرد و طراحی را بسیار جذاب‌تر و متنوع‌تر می‌کند.

طراحی جواهر

اهمیت طراحی در صنعت طلا و جواهر

همیشه زمانی که قصد خرید چیزی را داریم اولین مؤلفه‌ای که در نظر می‌گیریم طرح و نقش آن چیز است؛ به‌عبارت‌دیگر باید بگوییم بخشی از انتخاب افراد طرح و رنگ یا به‌طورکلی زیبایی است. این موضوع نقش طراحان را در عرصه‌های مختلف پررنگ‌تر می‌کند تا بر دل چیزهای معمولی نقش بزنند و نگاه افراد را به‌سوی محصول موردنظر جذب کنند.

طراحان جواهرات با استفاده از تکنیک‌های متعدد طرح‌هایی را در جواهرات ایجاد می‌کنند که غالباً موردپسند مشتریان و مطابق با صنعت مد است. آن‌ها با ایجاد نقشه و مشخصات کامل برای یک طرح شکل‌دادن به فلزهای ارزشمند و سنگ‌های قیمتی را آغاز می‌کنند و مرحله‌به‌مرحله باظرافت پیش می‌روند تا طرح را به سر حد نهایی برسانند.

طراحی طلا و جواهر باید ترکیبی از آموزش و خلاقیت‌های فردی باشد تا موردپسند واقع شود، تیپ شخصیتی شما باید به‌گونه‌ای انعطاف‌پذیر باشد که با استفاده از مواردی همچون هنرهای تجسمی، طراحی، جغرافیا، علوم فیزیکی و ریاضیات یک طرح با ویژگی‌های جذاب ایجاد کند تا بتواند نظر مشتری را به خود جذب کند. این موضوع مهم‌ترین اهمیت طراحی طلا و جواهر است.

 

طراحی دستی جواهرات

طراحی دستی جواهرات

 این نکته که “بهترین جواهرات جهان دست‌ساز هستند” خود به‌تنهایی بیانگر اهمیت طراحی دستی جواهرات است. زمانی که به یک جواهر دست‌ساز نگاه می‌کنیم، مرحله‌به‌مرحله از استخراج فلز تا مهار و شکل‌دهی به آن را باید حس کنیم. این هنر گمشده بیانگر اصالت و تلاش صنعتگری است که جز به جز این طراحی را با ظرافت و زیبایی پیش برده است.

استفاده سنتی از قالب‌ها و ریخته‌گری قطعات پیش‌ساخته و روح دمیدن بر دل صنعتگری جهان قدیم دیری است کهدر میان ما کم‌رنگ شده است. این روزها گالری‌های طلافروشی رنگ و جلوه دیگری به خود گرفته و مملو از طرح‌های کامپیوتری شده‌اند. باوجوداینکه این روزها طراحی طلا و جواهر غالبا با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف صورت می‌گیرند اما هنوز هم وجود جواهرسازان چیره‌دست و مدل‌سازان متخصص در کارگاه‌های طراحی زنده در صدر بهترین‌ها قرار دارند.

 

اهمیت خلاقیت در طراحی طلا و جواهر

یک صنعتگر جواهرساز از زمان فراعنه تا سزارها، قرون‌وسطی و اکنون جواهرات را با یک روش ساخته است! اما امروزه این کار غالباً توسط تکنولوژی کامپیوتری صورت می‌پذیرد. هنرمندان این عرصه در سطح جهانی طراحی طلا و جواهر را با کامپیوتر و به روش‌های مدرن انجام می‌دهند.

درگذشته مشتریان مجبور به انتخاب جواهراتی بودند که محصول تولید انبوه باشد اما امروزه جواهرسازان این امکان را دارند تا مطابق با سلیقه هر فرد درست همان چیزی را که می‌خواهد برایش طرح بزنند و تولید کنند. انجام طراحی به روش‌های جدید چندین مزیت دارد. مهم‌ترین مزیت آن طراحی طلا و جواهر با ابعاد کاملا دقیق و قرینه است؛ این بدان معناست که این کار با استانداردهای بسیار دقیق صورت می‌پذیرد.

در یک طراحی موفق، خلاقیت حرف اول را می‌زند. جواهراتی که طراحی می‌کنید باید کاملا متفاوت با آنچه که در حال حاضر وجود دارند، باشند. پس در ابتدا خلاقیت خود را افزایش دهید و سپس به سمت کار حرفه‌ای رو بیاورید. در این راستا برای طراحی می‌توانید از کامپیوتر استفاده کنید. در ادامه به معرفی بهترین نرم افزار طراحی طلا و جواهرات خواهیم پرداخت.

طراحی جواهرات با کامپیوتر

با استفاده از نرم‌افزارهای سه‌بعدی شما می‌توانید برای جواهراتتان طرح‌های سه‌بعدی ایجاد کنید و پس از اتمام طرح خود آن را به پرینترهای سه‌بعدی بسپارید. در این بخش سعی داریم تا شما را با تعدادی از نرم‌افزارهای برتر طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر آشنا کنیم.

 

 • ماتریس

یکی از شناخته‌شده‌ترین بهترین نرم افزار طراحی طلا و جواهرات نرم‌افزار ماتریکس است. این نرم‌افزار تخصصی و مختص افراد ماهر و چیره‌دست است و غالباً توسط سازندگان گام‌به‌گام استفاده می‌شود؛ به‌طورکلی برای کار کردن با این برنامه باید در مدل‌سازی تجربه کافی را داشته باشید.

 

 • Zbrush ؛ از برترین نرم افزارها برای طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر

ابزار زیبراش مناسب طراحی اشکال ارگانیک است. این ابزار به دلیل وضوح بالا بهترین برنامه برای طراحی طلا و جواهرات با کامپیوتر است و به شما توانایی مجسم‌سازی هر طرح سه‌بعدی با جزئیات هر چند پیچیده را می‌دهد.

این برنامه برای بافت سطوح عالی است و برای دسترسی کامل نیاز به تجربه مدل‌سازی سه‌بعدی دارد. در زمینه طراحی سه‌بعدی و مدل‌سازی برنامه‌های متعدد و پرکاربرد زیادی وجود دارند. ما در این بخش تنها به دو مورد از شناخته‌شده‌ترین نرم‌افزارهای طراحی و مدل‌سازی سه‌بعدی اشاره کردیم.

 

مسابقات طراحی طلا و جواهر

ازآنجایی‌که طلا و جواهرات جز کالاهای لوکس جهانی هستند، هرساله مسابقاتی به‌منظور معرفی طراحان و جواهرسازان ماهر برگزار می‌شود. فهرست تهیه شده از اسامی مهم‌ترین مسابقات جهانی صرفاً برای اطلاع بیشتر ارائه شده و اطلاعات موجود در این لیست ممکن است دچار تغییر شوند. در اینجا قصد داریم تا تعدادی از این مسابقات جهانی را لیست کنیم:

 • A Design & competition
 • جوایز AGTA
 • Artister jewels competition
 • جوایز case (خلاقیت، هنر، سبک، برتری در طراحان جواهرات)
 • جایزه طرح‌های ساول بل
 • جایزه جواهرات بریتانیا

 

آموزشگاه‌های طراحی و ساخت طلا

وسعت و عمق هنر طراحی جواهرات بسیار گسترده است و ازآنجایی‌که افراد زیادی علاقه‌مند به فراگیری این هنر ارزنده هستند، آموزشگاه‌ها و مؤسسات زیادی با به‌کارگیری نیروی متخصص تصمیم به برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی گرفته‌اند و تعدادی از آن‌ها به دانش‌آموختگان خود مدارک معتبری هم اعطا می‌کنند.

در این مؤسسات با امکانات صنعتی هنرهای متعددی همچون به‌کارگیری فلزات، چاپ‌های سه‌بعدی استاندارد، کارکردن با بهترین نرم‌افزارهای طراحی طلا و جواهر و… را توسط استادان چیره و زبردست آموزش خواهند داد.

در طی برنامه‌های طراحی و ساخت جواهر هنرجویان رشته‌های طراحی و ساخت را با هم ترکیب می‌کنند. برنامه درسی آموزشگاه‌ها بدین صورت است که روی افزایش توانایی و تسلط بر روی طراحی مهارت‌های مختلفی همچون سوراخ کردن، لحیم‌کاری، و ساخت مدل تمرکز می‌کنند. از بهترین آموزشگاه‌هایی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 • آموزشگاه سیسما
 • آموزشگاه و گالری اشهن
 • آموزشگاه طلافنون
 • آموزشگاه و گالری عطر خاک
 • آموزشگاه آسمان
 • و…

 

طراحان طلا و جواهر فریلنسری

ترویج و توسعه کسب‌وکار برای شما به‌عنوان یک طراح جواهرات مهم‌ترین رکن است. بسیاری از طراحان سعی دارند تا با شبکه‌سازی و شرکت در مسابقات جهانی سطح شهرت خود را بالاتر ببرند و حتی گاهی در کشورهایی خارجی مشغول به کار شوند و دستمزد خود را طبق واحد پول کشوری که در آن هستند، از صرافی‌های معتبر دریافت کنند.

به‌طورکلی یک جواهرساز اولیه در حدود 1600 پوند درآمد خواهد داشت و دستمزد طراحان باتجربه چیزی حدود 20000 تا 50000 پوند است. اکثر طراحان جواهر خود اشتغال هستند. این موضوع باعث می‌شود ساعت کاری شما مطابق برنامه‌های خودتان تنظیم شود و این زمان باتوجه‌به نوسانات تقاضاها متغیر است.

اگر می‌خواهید تجربه کارهایی فراتر از شهر و کشور خود را داشته باشید باید مهارت خود را تا سطح توقعتان بالا ببرید. بدین‌وسیله می‌توانید در بین لیست طراحان منتخب قرار بگیرید و روی پروژه‌های بزرگ‌تر با درآمدهای چشمگیرتر کار کنید.

 

طراحان برتر ایرانی طلا و جواهر

بنابر گفته‌هایی که از گذشته تا به امروز بسیار آن را شنیده‌ایم” هنر نزد ایرانیان است و بس”. تحقق این جمله را بارها و در صنایع مختلف به چشم دیده‌ایم؛ بنابراین می‌توانیم ادعا کنیم در زمینه طراحی جواهر هم حرف‌هایی برای گفتن داریم.

طراحان ایرانی با ارائه کارهای منحصربه‌فرد بارها موفق شده‌اند تا هنر ایرانی را به جهانیان نشان بدهند. جواهرات با طرح‌های مدرن سنتی بسیار خیره‌کننده می‌توانند نگاه‌های زیادی را به خود خیره کنند. در بین طراحان ایرانی موفق در زمینه طراحی طلا و جواهر می‌توانیم به چهره‌های برجسته‌ای همچون:

 • آناهیتا عناصری
 • اشکان بهجو
 • آتوسا مخبری
 • بهارک امید فر
 • غزاله ناصری
 • شهرزاد علیاری ملکی و… اشاره کنیم.

 

کلام آخر

جواهرات کالاهای لوکسی هستند که با زیبایی و اصالت خود توانسته‌اند در لیست اجناس گران‌بهای جهانی قرار بگیرند. طراحی و جلوه‌های بصری این تکه‌های ارزنده در فروش و تقاضا بسیار مهم و کلیدی است؛ به‌طوری که هر چه طراحی و مدل جواهرات ساخته شده چشمگیرتر باشند، نظر مشتریان بیشتری را جلب می‌کنند. در گذشته ساخت و طراحی جواهرات بیشتر به‌صورت دستی انجام می‌شد.

این جواهرات ساخت دست نفیس و گران‌بها بودند اما در مقایسه با طرح‌های کامپیوتری امروزی از استانداردهای کمتری برخوردار هستند. امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای متعددی می‌توان طراحی طلا و جواهر را با کامپیوتر به گونه‌ای انجام داد که درست مطابق میل درخواست‌کننده‌ها باشد.

در انتها باید بگوییم سطح مهارت و توانایی شما با کسب شهرت و قرارگرفتن در لیست طراحان برتر رابطه‌ای مستقیم دارد. اگر قصد دارید تا در پروژه‌های خارجی شرکت کنید و پول خوبی به جیب بزنید باید برتر باشید و برتر بمانید.