سبک طلا

سولیتر در جواهرات

سولیتر طرح بزل Bezel

سولیتر به معنای وجود یک الماس با قیراط بالا در زیورآلاتی مانند انگشتر ، آویز ، گوشواره و دستنبند میباشد لکن کاربرد آن در انگشتر و حلقه بسیار رایج است.

در واقع هر نوع حلقه با یک الماس را سولیتر مینامند. انگشتر سولیتر یک تک کریستال است که بر روی حلقه یا انگشتر بکار میرود.

سولیتر الماس به تمامی زیورآلاتی که در طراحی آن ها تنها از یک تک الماس استفاده شده باشد اطاق میگردد. انگشترهای سولیتر الماس یکی از محبوب ترین، رایج ترین و پرفروش ترین انواع انگشترهای زنانه هستند و فلسفه آن وجود یک رابطه عاشقانه و تعهد عاطفی را نشان می دهند و روی مفهوم عدد یک استوار است. بسیاری طراحی ساده، مینیمال و بسیار کاربردی انگشترهای سولیتر نقره را دلیل موفقیت و محبوبیت آن ها می دانند.

انگشتر سولیتر

انگشتر سولیتر در نامزدی و ازدواج

سولیتر به معنای انگشتری با یک الماس یا کریستال است که بیشتر برای حلقه ازدواج و نامزدی بکار میرود.

انگشتر و حلقه های سولیتر تنها یک الماس دارند. الماس یا کریستال یک انگشتر سولیتر می تواند هر شکلی داشته باشد. تا زمانی که حلقه تنها یک سنگ قیمتی یا کریستال درخشان را حمل کند، می توانیم آن را سولیتر بنامیم. انگشترهای سولیتر به آن دسته از انگشترهای زنانه ای گفته می شود که در طراحی آن به جز یک تک الماس، از هیچ نگین قیمتی دیگری استفاده نشده باشد البته در بازار طلا و جواهر این اصطلاح به انگشترهایی که در ساخت آنها از یک الماس اصلی استفاده شده باشد حتی در صورتیکه از باگت های ریزی استفاده شده باشد کاربرد دارد.

از کاربردهای اصلی سولیتر در نامزدی و مراسم ازدواج میباشد و به عناوین مختلفی مانند نشان و مراسم عقد و عروسی کاربرد دارد.

حلقه های سولیتر به واسطه طراحی مینیمال و ساده خود و نبود جزئیات بسیار زیاد در طراحی آنها، کاربرد بسیار وسیعی دارند. حلقه های سولیتر در استایل های مختلف و همچنین موقعیت های متفاوت استفاده میشود. این سبک از حلقه ها با سایر زیورآلات ست می شوند. این سبک از انگشتر زنانه به آناتومی دست ها و انگشت ها محدود نیستند.البته در صورتیکه قیراط آن بالا باشد حتما بایستی انگشتان کشیده ای داشته باشید.  فارغ از اینکه انگشتهایی کوتاه و پهن دارید یا انگشت های شما کشیده و باریک هستند، می توانید بدون محدودیت، از زیبایی ها و کاربرد انگشترهای سولیتر در سایز های عرف بازار استفاده نمائید.

فلسفه این سبک از مصنوعات طلا (جواهرات) در سمبلیک بودن برای نشان دادن یک موقعیت خاصِ منحصر به فرد وتکرار نشدنی است مانند پیشنهاد ازدواج و سالگرد ازدواج.

در نظرسنجی موسسه دنات (the knot)   به میزان یک چهارم  خریداران حلقه‌های نامزدی  سولیتر را انتخاب نموده اند و لذا جزو محبوب ترین طراحی های حلقه و انگشتر برای ازدواج و نامزدی میباشد.

 

از آنجایی که الماس اصلیترین قسمت انگشتر می‌باشد ، نوع تراش الماس از اهمیت بالایی برخوردار است. محبوب‌ترین نوع تراش برای حلقه ازدواج برلیان گرد می‌باشدو  تراش‌های دیگر مورد استفاده در حلقه سولیتر شامل کاشن ،پرینسس، رادیانت و پیر می‌باشد .

طرح شش چنگ تیفانی که در حدود ۱۲۵ سال پیش معرفی‌ شد به عنوان الگویی برای حلقه ازدواج قرار گرفت. این طرح باعث افزایش تعداد خریداران حلقه‌های سولیتر گردید و دیگران نیز به عنوان یک الگوی ثابت از آن استفاده کردند.

در موتور جستجوی طلا و جواهر زیواز امکان دسترسی به انواع مختلف طرح های سولیتر از برند های معتبر و دارای جواز از اتحادیه طلا و جواهر مهیا میباشد.

در گالری طلا و جواهر زیواز میتوان تنوع بالائی از انگشتر و حلقه های سولیتر را در کالکشن ازدواج مشاهده نمائید.

در پلتفرم زیواز در مشخصات فنی محصولات به نوع و اصالت الماس های استفاده شده برای محصولات سولیتر ، اشاره شده است.

همچنین میتوانید تمامی زیورآلاتی که به هر نحوی جزو سولیتر محسوب میشوند را در کمپینی جداگانه مشاهده نمائید.

چه پارامترهایی ارزش یک انگشتر سولیتر را تعیین می کند؟

  • برش الماس: مهمترین عامل در درخشندگی و زیبایی الماس، برش آن است. به هنگام خرید انگشتر سولیتر، به برش الماس و نوع آن دقت کنید.
  • شکل الماس: شما می توانید با توجه به علاقه و سبک شخصی خود، شکل الماس را انتخاب کنید. با این حال بهتر است در خصوص مناسب بودن شکل نهایی با سبک زندگی خود، پیش از خرید حلقه سولیتر نقره، تحقیق کنید.
  • شفافیت الماس: الماسی را انتخاب کنید که شفاف باشد و به یاد داشته باشید که معمولا رگه ها و لکه هایی که در سطح الماس وجود دارند را نمی توان با چشم غیر مسلح دید. الماس های شفاف تر گرانتر هستند.
  • رنگ الماس: به هنگام انتخاب و خرید انگشتر سولیتر، الماسی را انتخاب کنید که در کنار رنگ فلز پایه، برای چشم غیر مسلح شفاف و سفید به نظر برسد. برای چشم غیر مسلح، الماس های درجه G تا I سفید و بی رنگ به نظر می رسند. به طبع آن نیز قیمت به مراتب کمتری نسبت به الماس های درجه D تا F دارند.

معنای رایج سولیتر در بین مردم همان حلقه نامزدی با یک تک الماس یا کریستال است و همان انگشتر سولیتر الماس، انگشتر تک سنگ، انگشتر یک الماسی و یا انگشتر تک الماس است.

.

قیراط سنجشی برای سایز الماس است. و ارزش انگشتر های سولیتر با میزان قیراط ان نیز سنجیده میشود. برای انتخاب قیراط های بالاتر الماس برای انگشتر های سولیتر به فرم و قد انگشتان خود نیز توجه نمائید.

برای انگشتر نشان و نامزدی ، حلقه های سولیتر از محبوبیت بالایی برخوردار است.

سولیتر طرح کیثیدرل cathedral

این نوع چینش با شباهت به نوع قبلی‌ اما سبکی متفاوت با یک شیب ملایم از اطراف سنگ را احاطه کرده و باعث نمایش بسیار ویژهٔ و درخشش الماس میشود. نام این چینش بر گرفته از معماری طاق‌های زیبای کلیساهای قدیمی‌ که بر سر محراب کشیش بوده گرفته شده.درواقع این اسم از زمانی‌ برجای مانده که کلیسا قدرتی‌ حکومتی داشته و جایگاه کشیش در کلیسا همانند جایگاه و مسند پادشاه بوده بنابراین صندلی‌ و طاق‌های آن قسمت تفاوت شایان توجهی‌ داشته ، این شکل و شمایل معماری و طراحی کتهیدرل نام داشته.

سولیتر طرح کیثیدرل cathedral
سولیتر طرح کیثیدرل cathedral

سولیتر طرح بزل Bezel 

این طراحی صاف و مدرن می‌باشد و حلقه بطور کامل دور تا دور سنگ را احاطه کرده و یکی‌ از کاربرد‌های اصلی‌ آن استفاده روزمره از حلقه می‌باشد که در آن سنگ در معرض آسیب و ضربه کمتری می‌باشد.

سولیتر طرح بزل Bezel
سولیتر طرح بزل Bezel

سولیتر طرح تنشن Tension

این طراحی به طرز بسیار زیبائی از اطراف سنگ را احاطه کرده و بصورت فنری تحت فشار آن را در جای خود ثابت نگاه داشته و به سنگ اجازه میدهد حالتی شناور و معلق در هوا داشته باشد و مزیت دیگر آن این است که چون از زیر فلزی به آن اتصال ندارد تمیز کردن آن کاری ساده  می‌باشد .

همانطوری که میدانید الماس بطور طبیعی جاذب چربی‌ و کثیفی هست و به مرور زمان با احاطه شدن سنگ توسط چربی‌ از شفافیت آن کاسته میشود .

در نهایت جدا از اینکه چه حلقه یا تراشی برای انگشتر سولیتر در نظر بگیرید یک حلقه سولیتر در داستان یک خانم میتواند یک لبخند زیبا بر لب های او بسازد.

سولیتر طرح تنشن Tension

زیواز اولین متا جستجوی تخصصی طلا و جواهرات در ایران است  که امکان دسترسی به تمامی برندهای مطرح بازار مانند گالری های ساعت چی ، سنجاق ، کیمیا ، جواهریان ،گوهربین را برای مشتریان فراهم نموده است.

  • https://4cs.gia.edu/en-us/blog/what-is-a-diamond-solitaire-setting
  • https://www.diamonds.pro/education/solitaire-diamond-rings
  • https://www.theplunge.com/content-sg/best-solitaire-engagement-rings